Ahşabın Serüveni
Ahşabın Serüveni

Kullandığımız ahşaplar Türkiye’nin sert iklimleri ile meşhur olan yerlerinden özenle seçilmektedir. Orman ve bölge müdürlüklerinin ömrünü doldurmuş veya kesime uygun olarak işaretlenmiş ağaçların kesimi ile Serüven başlamaktadır. Kesimi yapılmış kütüğün taşınmasındaki arazinin zorluk durumuna göre ebatlanması yapılır. Taşıması yapılan kütükler içerisindeki öz suyunun iklim koşulları ile atılması için açık arazide ortalama beş ay dinlendirilir.

Biçme (kesme ) olarak adlandırılan kütükler kullanılacak alana göre dilimlenerek açık arazideki bekleme süresi devam etmektedir. Ortalama üç ay gibi bir süre açık arazide dinlendirilen ve dilimlenen kütükler kalas olarak isim değiştirir. Sekiz ay dinlendirme işleminden sonra buhar işlemine tabi tutulur. Bu işlem ahşabın içerisindeki böcek veya kurtlardan arınmak için etkili bir yöntemdir.

Buhar işleminden sonra bir ay gibi bir süre ahşap tekrar dinlenmeye alınmaktadır. Bu işlemden geçen ahşap ortalama 50 m3 ila 300 m3 arasında değişen büyüklükteki fırınlara aralarına çıta koyularak üst üste dizilir fırınlar bilgisayar sistemine bağlı problar ahşaplara çakılır ahşapların koruma derecesi özel yazılım program ile ölçülerek kuruluk dereceleri takip altında tutulur.

Ahşabın kuruma işlemi çok önemli bir prosestir fazla kuruyan kalas çatlama yaparken, tam kurumayan kalastan yapılan mobilya Dönmeler veya çatlamalara neden olur.

Epoksi Seçimi

18 August 2021
Next Post
Epoksi Seçimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X
WhatsApp Destek