Epoksi Seçimi
Epoksi Seçimi

Piyasada epoksi reçine olarak adlandırılan bu ürün termosetler gurubunda bulunan yüksek yapışma gücüne sahip plastik türevli bir malzemedir. Kimyasallara, neme ve ısıya karşı direnci yüksek olan bu kimyasallar birçok alanda kullanılmaktadır. Bunlardan başlıcaları uçak gövdeleri, rüzgar türbini kanatları, yarış araba gövdeleri, mutfak araç gereçleri, zemin kaplama olarak sayabiliriz. Son yıllarda moda olan klasik ahşap ile modern görüntüyü birleştiren epoksi, mobilyada kullanılması zor olan çatlak ,çürük veya biçimsiz ahşapları kullanıma sokmuş ve ahşap tüketimini azaltmıştır.

Epoksi seçimi yaparken dikkat edilmesi gerekenler şunlardır .

A komponenti akışkan olmalı bal kıvamında olmamalıdır. B komponenti ile karışımda bal kıvamında olması tam karışım olamamasına ve donmada sorun çıkmasına veya hareler kalmasına neden olmaktadır.

Kimya firmaları döküm yapılırken baloncuk kalmaması için epoksi içerisine birtakım katkı maddeleri koymakta ve buda epoksiyi sarartmaktadır. Aldığınız epoksi eğer sarımtırak bir renkte ise içerisinde donmayı hızlandıran veya baloncuk atılmasına yarayan kimyasallar konulmuştur. Bu durumu gidermek için eser miktarda mavi girilerek çok açık yeşil renk elde edilir. Karışım çok önemlidir A komponenti ve B komponenti oranlarını firmanın verdiği miktarlarda hassas terazi ile tartılarak konulmalıdır. A komponenti epoksi reçine B komponenti katalizörüdür yani dondurucusudur. Fazla veya eksik koymak epoksinin donmamasına neden olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X
WhatsApp Destek